- BEST SHORT FILM -
XO
Samrat DasGupta(India)
TWO-STORY HOUSE
Devin Lee(Canada)
GIRL ON THE BEACH
Monjoy Joy Mukerji(India)
HAPPEN TO HAPPEN
Julie Joohee Jeon(South Korea)
SARAS
Jude Peter Damian(India)
- BEST EXPERIMENTAL -
CHU KI WON : THE BRIDGE
June Nho Ivers(United States)
369
Peihang Gao(China)
- BEST DOCUMENTARY -
NANKING
Qianqian Sun(China)
THE PLACES MUSIC HAS TAKEN ME
Miran Halen(United States)
THE HORSE OF BIG RED ROBE
Haoyu Niu(China)
- BEST ANIMATION -
LOVE BUBBLES
Marcel Hobi(Switzerland)
BEST DAY
Woody Yocum(United States)
POP!
Ruby Wang(United States)
EMERGENCE
Nick Pascoal(United States)
- BEST DIRECTOR -
XO
Samrat DasGupta(India)
HOT TUB SUICIDE
Eva Zoe Heijnen(Netherlands)
OUR LOVE
Yitao Gui(China)
THE THREAD OF REMEMBRANCE
Stephanie El Khoury(Lebanon)
- BEST STUDENT FILM -
VELA
Esteban Powell(Canada)
BEFORE WE DIE
Danthai Vareenil(Thailand)
FOREST, GLACIER, AND MIRROR
Ran Zhao(United States)
SEMAINU
Edward Chen(Taiwan)
TOXICS
Gonzalo Gomez-Ullate, Juan Alfonso Romero(Spain)
- BEST SCREENPLAY -
VIRTUAL LOVER
Ling-Yun Wei(Taiwan)
5 MORE MINUTES
Alberto Niculae(Romania)
SARAS
Jude Peter Damian(India)
CHAMPION
Kim J.Y. Han(United States)
- BEST ACTOR -
EIGHT OF DEAD
Sahar Bahmani(Finland)
VIRTUAL LOVER
Xing Ray(Taiwan)
SALVAR
Jun-hyung Kim(South Korea)
- BEST ACTRESS -
FOR CHILD NEVER BORN
Aylin Bagheri(Iran)
GIRL ON THE BEACH
Prithvi Hatte(India)
XO
Kamakshi Bhat(India)
BEAUTY & 3 GUYS
Ye-Bin Song(South Korea)
- BEST CINEMATOGRAPHY -
GRILLED
John Yonghoon Kang(United States)
SALVAR
Sangwook Ahn(South Korea)
HOT TUB SUICIDE
Eva Zoe Heijnen(Netherlands)
HAPPEN TO HAPPEN
Julie Joohee Jeon(South Korea)
- BEST SOUND DESIGN -
WHAT WAS LOST
Simeon Gooderham(United Kingdom)
INSUFFICIENT-SENSE
Lichen Chen(China)
OUR LOVE
Yitao Gui(China)
JOE CODING
Jungsu Han(South Korea)
- SPECIAL JURY AWARD -
MUITO PRAZER
Jengil Park(Japan)
OFFICE GHOST
Kat Ahn(United States)
THE CONNECTION
Peng Yue(China)
A SCENE TO REMEMBER
Zhenyu Li(China)
EIGHT OF DEAD
Amirhossein Makouei(Finland)