- BEST SHORT FILM -
EAT
Partha Banerjee (India)
TINY JADE DRAGON
Yu Xie (China)
MERGE
Majeed saud (Saudi Arabia)
GEORGIA
Jayil Pak (South Korea)
JUDAS BY THE SEA
Hao Wu (China)
- BEST EXPERIMENTAL –
FUTURE FIGHT
Bharat Sunandaa (India)
THE CREATOR
Andrzej Dudzinski (Poland)
LACTOWN
Samuel Carl Cohen (United States)
THE PRIMORDIAL IMPASSE
Marco Joubert (Canada)
SAINT-DESIR L'EXIL
Natacha Nisic (France)
- BEST DOCUMENTARY -
SACRIFICE
Zeki Subasi (Turkey)
I'LL TELL YOU ABOUT YOUR FATHER
Daniele Gangemi (Italy)
AL DIAZ: LIKE A BOMB
Jane Brill (United States)
ENTRE DEUX FEUX
Mathieu Jobard (France)
- BEST ANIMATION -
CLOCK
Jose Lee (Spain)
THE TREE HAS BEEN PLANTED
Irene Blei (Argentina)
COPY
Chao Li (China)
- BEST DIRECTOR -
THE IDEA OF THE CENTURY
Alexandre Spieser (France)
JUDAS BY THE SEA
Hao Wu (China)
TINY JADE DRAGON
Yu Xie (China)
4
Iman Amanda Binti Muhammad Ada Mikhail Lim (Malaysia)
- BEST FIRST TIME DIRECTOR -
VISUALIZATION
Abdolrahman Sarraei (France)
THE INVADERS
Yanning Bai (China)
LITTLE RED HOOD
Ming Norma Wu, Jianyi Ian Lin (China)
THE WAY BACK HOME
Katherine Chang (Taiwan)
IT'S QUIET IN THE COLD
Jacob Ethan Tanner (United Kingdom)
- BEST STUDENT FILM -
SELF-REVIEW
Yongxiao Wang (China)
THE SONG OF VAGRANTS
Xinyue Bi (China)
TOLI
Diana Mashanova (Russia)
FISHMAN
Dongin Matthew Chun (South Korea)
HORROR VACUI
Gonzalo Gomez-Ullate (Spain)
- BEST LGBT FILM -
BEHIND THE WINDOWS
Andrea Sheikhvand (Italy)
1988
Dimitri Hill (United States)
PAPA
Emma Dubarry (Sweden)
- BEST SCREENPLAY –
EAT
Partha Banerjee (India)
TINY JADE DRAGON
Yu Xie (China)
AN ESCAPE FOR EVERYONE
Alex Probst (United States)
THE INVADERS
Yanning Bai (China)
THE WAY BACK HOME
Katherine Chang (Taiwan)
- BEST ACTOR -
THE IDEA OF THE CENTURY
Alexandre Spieser (France)
JUDAS BY THE SEA
Hao Wu (China)
MERGE
Abdullah Ahmed (Saudi Arabia)
PHOTOGRAPHER
Harry Lock (United Kingdom)
- BEST ACTRESS –
TOLI
Daria Nikolaeva (Russia)
THE WOMAN UNDER THE TREE
Alina Interian (United State)
THE INVADERS
Ge Tian (China)
MY DAUGHTER
Du Lan (China)
I WILL SEE YOU AGAIN
Katherine Chang (Taiwan)
- BEST CINEMATOGRAPHY –
THE BITTER END
Michael Duane Gibson (United States)
THE SONG OF VAGRANTS
Xinyue Bi (China)
MY DAUGHTER
Yuan Xu (China)
I WILL SEE YOU AGAIN
You Sheng Chang (Taiwan)
- BEST SOUND DESIGN -
POWER FORWARD
Allison Dayne (United States)
KORRUPTA
Marcos Bonisson (Brazil)
GUN OF A PREACHER MAN
Ray Brady (United Kingdom)
LIGHTWAVES SOUNDWAVES
Dwayne Jahn (Germany)
BIMBIZANGAN SHORT MOVIE: THE MUSICAL
Dr. Rayner Henry Pailus (Malaysia)
- BEST MUSIC SOUNDTRACK –
TESLA
Kamen Sway (United States)
GHUM GHUM GHUM
Golam Mustofa (Canada)
GUN OF A PREACHER MAN
Ray Brady (United Kingdom)
EVEN
Khalil Charif (Brazil)
- BEST HUMAN RIGHTS -
GEORGIA
Jayil Pak (South Korea)
MOTHER WILL ARRIVE
Runa Mukherjee Parikh (India)
9 HOURS WITH HANA
Hossein Firoozeh (Iran)
MY DAUGHTER
Yuan Xu (China)
- SPECIAL JURY AWARD -
COOL BOOK CLUB
Mikyla Bordner (United States)
HANGING BUDDY
John R Kestner (United States)
THE DISCIPLINE
Prahas N (India)
PROFESSIONAL
Jinwoo Kang (South Korea)
THE WOMAN UNDER THE TREE
Karishma Kohli (United States)